ΚΡΗΤΗΠΡΟΤΕΙΝΟΜΕΝΑ

Όλα έτοιμα για την 11η έκθεση ”Κρήτη: Η Μεγάλη Συνάντηση & τοπικές γεύσεις Ελλάδας”

Από τις 27 Οκτωβρίου μέχρι τις 4 Νοεμβρίου

 Όλα είναι έτοιμα για τη μεγάλη Έκθεση τοπικών προϊόντων ”Κρήτη: Η Μεγάλη Συνάντηση & τοπικές γεύσεις Ελλάδας”. Από τις 27 Οκτωβρίου έως και τις 4 Νοεμβρίου, η καρδιά των παραδοσιακών, αγνών, τοπικών προϊόντων θα χτυπά στο Διεθνές Εκθεσιακό Κέντρο Θεσσαλονίκης (ΔΕΘ) στο Περίπτερο 12.

Η 11η Έκθεση, θα ανοίξει τις πύλες της για το κοινό στις 10:30 το πρωί του Σαββάτου της 27ης Οκτωβρίου και θα παραμείνει ανοιχτή έως και την Κυριακή 4 Νοεμβρίου στις 9:30 το βράδυ.

Τo ωράριο λειτουργίας τα Σαββατοκύριακα θα είναι 10:30 το πρωί έως και τις 9.30 το βράδυ. Τις καθημερινές, η Έκθεση θα είναι ανοικτή από τις 12:00 το μεσημέρι έως και τις 9:30 το βράδυ.

Η είσοδος στην Έκθεση και στις εκδηλώσεις είναι ελεύθερη ενώ παρέχεται δωρεάν πάρκινγκ σε όλα τα οχήματα, εντός των χώρων της ΔΕΘ.

Δεκάδες εκθέτες από κάθε γωνιά της Κρήτης αλλά και παραγωγοί από πολλές άλλες περιοχές της Ελλάδας όπως Θεσσαλονίκη, Χαλκιδική, Αττική, Έβρο, Σέρρες, Πέλλα, Πιερία, Καστοριά, Καβάλα, Δράμα, Ιωάννινα, Ξάνθη, Κιλκίς, Ημαθία, Βοιωτία, Αχαΐα, Μαγνησία, Μεσσηνία, Λάρισα, Δωδεκάνησα, εμπλουτίζουν την Έκθεση και παρουσιάζουν στους χιλιάδες επισκέπτες της, μεγάλη ποικιλία τοπικών προϊόντων και υπηρεσιών.

Πρόκειται για εξαιρετικά τοπικά προϊόντα όπως λάδι, προϊόντα ελιάς, τυροκομικά προϊόντα, παξιμάδια, αρτοσκευάσματα, μέλι, ρακί, κρασί, τσίπουρο, καπνιστά κρεατικά,  κρητικό απάκι, λουκάνικα, ζυμαρικά, βότανα, αλόη, χαρουπόμελο, μαρμελάδες, μπαλσάμικα ξύδια σε διάφορες γεύσεις, ξεροτήγανα, παραδοσιακά βουτήματα, σφακιανόπιτες, καλιτσούνια, χαλβάς, τρίγωνα πανοράματος, πάστες, ντόνατς, γαλακτολιχουδιές, τουλούμπες, σοκολατάκια με ελιά, σοκολατάκια με μέλι, σοκολάτα και μερέντα από χαρούπι, μπάρες δημητριακών, καραμελωμένοι ξηροί καρποί, αποξηραμένα φρούτα, αμυγδαλόψιχα, παστέλια, λουκούμια, ταχίνι, αλμυρά σφολιατοειδή, προϊόντα ροδιού, τοματοειδή, σάλτσες, πιπεριές Φλωρίνης, σάλτσα πιπεριάς, τόνος (ψάρι), προϊόντα σαλιγκαριού, χαβιάρι σαλιγκαριού, προϊόντα μανιταριού, τυροκομικά από γάλα βουβαλιού, σαπούνια από γάλα γαϊδούρας, φαρμακευτική κάνναβη, βιολογικά προϊόντα καλλωπισμού, είδη μασάζ, καλλυντικά, αιθέρια έλαια, αρώματα, σαπούνια, κρέμες, κοσμήματα, κεραμικά, χειροποίητες κατασκευές,  προϊόντα οικοτεχνών και πολλά ακόμη.

Προϊόντα μοναδικής ποιότητας, που οι επισκέπτες της Έκθεσης έχουν την ευκαιρία να γνωρίσουν από κοντά, να τα γευτούν και να τα προμηθευτούν απευθείας από τους παραγωγούς τους.

Παράλληλα, στο πλαίσιο της Έκθεσης, πραγματοποιούνται δεκάδες πολιτιστικές και μουσικοχορευτικές εκδηλώσεις, με συγκροτήματα από Κρήτη, Μακεδονία, Πόντο, Θράκη, Ήπειρο, Θεσσαλία, Στερεά Ελλάδα, Κυκλάδες, νησιά Ιονίου και Αιγαίου, Μικρά Ασία και αλλού.

Αξίζει επίσης να σημειωθεί, πως σε ειδικά διαμορφωμένο περίπτερο, θα φιλοξενηθούν οικοτέχνες της Κρήτης που για πρώτη φορά, σε μια οργανωμένη προσπάθεια θα παρουσιάσουν τα προϊόντα τους.

Στο πλαίσιο των παράλληλων εκδηλώσεων, έχει προγραμματιστεί ειδική εκδήλωση για τη γαστρονομία, από την Αγροδιατροφική Σύμπραξη της Περιφέρειας Κρήτης με τη συνεργασία  της Λέσχης Αρχιμαγείρων Ελλάδας.

1300 χορευτές, περισσότεροι από 90 μουσικοί, δεκάδες πολιτιστικά σωματεία, σεφ, επιστήμονες και άλλοι ειδικοί, είναι οι συντελεστές σε αυτό το πολιτιστικό αντάμωμα γεύσεων, μουσικής, χορού και πολιτισμού.

Τα εγκαίνια της 11ης Έκθεσης, θα πραγματοποιηθούν με κάθε επισημότητα, το Σάββατο 27 Οκτωβρίου στις 7:00 το απόγευμα, από την Υφυπουργό Μακεδονίας Θράκης, κ. Κατερίνα Νοτοπούλου, παρουσία πλήθους φορέων, επίσημων προσκεκλημένων και επισκεπτών.

Η Έκθεση οργανώνεται από τις Επικοινωνίες Κρήτης Νεκτάριος Σερμάκης, πραγματοποιείται με την συνδιοργάνωση της Περιφέρειας Κρήτης και της Δ.Ε.Θ. Hellexpo, ενώ τελεί υπό την αιγίδα του Υφυπουργείου Μακεδονίας και Θράκης.

Η διοργάνωση που πλέον αποτελεί θεσμό, έχει ήδη πραγματοποιήσει 10 μεγάλες εκθέσεις σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη, που στέφθηκαν με απόλυτη επιτυχία, με χιλιάδες επισκέπτες και τεράστια προβολή σε όλα τα μέσα μαζικής ενημέρωσης.

Αμέσως μετά τη διοργάνωση στη Θεσσαλονίκη, θα ακολουθήσει η 12η Έκθεση «Κρήτη Η Μεγάλη Συνάντηση & Τοπικές Γεύσεις Ελλάδας» στο κέντρο της Λάρισας, στην Πλατεία Ταχυδρομείου, από 7 έως 11 Νοεμβρίου 2018.

Αναλυτικές πληροφορίες για τις εκθέσεις μπορείτε να βρείτε στο www.pagritiaekthesi.gr ή στα τηλέφωνα: 2810 213318, 6932 430433

Πρόγραμμα παράλληλων εκδηλώσεων
που θα πραγματοποιηθούν στο πλαίσιο της Έκθεσης τοπικών προϊόντων
“ΚΡΗΤΗ: Η  Μεγάλη συνάντηση
& Τοπικές γεύσεις Ελλάδας”

* Παρακαλούμε τους επισκέπτες να συμβουλεύονται το αναλυτικό πρόγραμμα των εκδηλώσεων, που θα βρίσκεται αναρτημένο στην επίσημη ιστοσελίδα της έκθεσης www.pagritiaekthesi.gr καθώς μπορεί να υπάρξουν μεταβολές.

Σάββατο 27 Οκτωβρίου

10.30 Η Έκθεση ανοίγει τις πύλες της στους επισκέπτες.

12:00
Το χορευτικό τμήμα του ΚΑΠΗ Δημοτικής Ενότητας Θεσσαλονίκης, παρουσιάζει χορευτικά από την Ήπειρο.
Χοροδιδάσκαλος: Ευάγγελος Καραΐσκος
13:00
Το χορευτικό τμήμα του ΚΑΠΗ Δημοτικής Ενότητας Θεσσαλονίκης, παρουσιάζει χορευτικά από τη Θεσσαλία.
Χοροδιδάσκαλος: Ευάγγελος Καραΐσκος
14:00
Ο Πολιτιστικός Σύλλογος Προφήτη Λαγκαδά, παρουσιάζει χορευτικά από τη Θράκη.
Πρόεδρος: Όλγα Ποϊκλή.
Χοροδιδάσκαλος: Οδυσσέας Κάκος.
19:00
Εγκαίνια έκθεσης
Τα εγκαίνια θα πραγματοποιηθούν με κάθε επισημότητα, από την Υφυπουργό Μακεδονίας Θράκης κ. Κατερίνα Νοτοπούλου, το διοργανωτή κ. Νεκτάριο Σερμάκη, θεσμικούς εκπροσώπους της Περιφέρειας Κρήτης, της ΔΕΘ HELLEXPO, κοινοβουλευτικών εκπροσώπων, εκπροσώπων της τοπικής αυτοδιοίκησης, πολιτιστικών σωματείων αλλά   και πλήθους κόσμου.

Ξεχωριστή νότα στα εγκαίνια, θα δώσουν τα χορευτικά συγκροτήματα Κρητών και Ποντίων από το σύλλογο Κρητών – Βρακοφόρων Μακεδονίας, με πρόεδρο & χοροδιδάσκαλο τον κ. Παναγιώτη Βαρότση και από το Σύλλογο Ποντίων Ελευθερίου Κορδελιού, με πρόεδρο την κ. Θεοδώρα Σεμερτζίδου και χοροδιδάσκαλο τον κ. Κωνσταντίνο Νικολαΐδη.

Κυριακή 28 Οκτωβρίου
14:00 Εκδήλωση για τη γαστρονομία
Σε συνεργασία με την  Αγροδιατροφική Σύμπραξη της Περιφέρειας  Κρήτης, της Λέσχης Αρχιμαγείρων Ελλάδας και τον Σεφ  Γιώργο Τριανταφυλλόπουλο, θα μαγειρευτούν και θα παρουσιαστούν στο κοινό, παραδοσιακές συνταγές φτιαγμένες με προϊόντα Π.Ο.Π (Προστατευόμενης Ονομασίας Προέλευσης), Π.Γ.Ε. (Προστατευόμενης Γεωγραφικής Ένδειξης ) και Βιολογικά προϊόντα της Κρήτης.
17:30
Ο Σύλλογος Τραγιλιωτών Θεσσαλονίκης “Ορφέας”, παρουσιάζει παραδοσιακούς χορούς της Μακεδονίας.
Πρόεδρος: Δροσούλα Κυργίδου.
Χοροδιδάσκαλος: Ανδρέας Μπακιρτζής.
18:15
Ο Πολιτιστικός Σύλλογος Περιβολακίου Λαγκαδά, παρουσιάζει παραδοσιακούς χορούς από τη Μακεδονία.
Πρόεδρος: Βασίλης Ζουμπούλης
Χοροδιδάσκαλος: Ανδρέας Μπακιρτζής.
19:00
Ο Σύλλογος Κρητών Θέρμης “Η Ξαστεριά” παρουσιάζει, κρητικούς παραδοσιακούς χορούς.
Πρόεδρος: Αντώνης Φουντουλάκης.
Χοροδιδάσκαλος: Βαγγέλης Γιαννακάκης.
19:45
Ο Σύλλογος Πολιτιστικών δραστηριοτήτων Τριαδίου “Αγιος Γεώργιος”, παρουσιάζει χορούς από το Ρουμλούκι & την Μακεδονία.
Πρόεδρος: Στέλλα Ψύχα.
Χοροδιδάσκαλος: Δημήτριος Φάλλας.
20:30
Ο Σύλλογος Έρευνας & Διάδοσης της Κρητικής Παράδοσης “Ιδαία Γη”, παρουσιάζει Κρητικούς παραδοσιακούς χορούς.
Πρόεδρος: Ζαχαρίας Αλεξανδράκης.
Χοροδιδάσκαλος: Νίκος Κατσιρντάκης.

Δευτέρα 29 Οκτωβρίου
17:45
Το χορευτικό τμήμα του Ι. Ν. Αγίου Γεωργίου Ελευθερίου Κορδελιού, παρουσιάζει χορούς από την Μακεδονία.
Πρόεδρος: πατήρ Χαράλαμπος Κοτζιακεχίδης.
Χοροδιδάσκαλος: Σωτήρης Καραμίντζιος.
18:30
Ο Λαογραφικός Χορευτικός Σύλλογος “Αντάμωμα”, παρουσιάζει χορούς από τα νησιά του Αιγαίου.
Πρόεδρος: Μετεντζίδης Παναγιώτης.
Χοροδιδάσκαλοι: Όλγα Πέλλα & Σωτήρης Καραμίντζιος.
19:15
Ο Εξωραϊστικός Πολιτιστικός Σύλλογος Φοίνικα Καλαμαριάς, παρουσιάζει παραδοσιακούς από Θράκη .
Πρόεδρος: Δημήτρης Καραπιδάκης.
Χοροδιδάσκαλος: Θώμη Μαστραντώνη.
20:00
Η Χορευτική Ακαδημία Πεύκων, παρουσιάζει χορούς από την περιοχή της Μακεδονίας.
Χοροδιδάσκαλος: Βασίλης Αδαμόπουλος
Πρόεδρος: Χρήστος Γερμανός
20:45
Η Ένωση Κρητών φοιτητών Θεσσαλονίκης παρουσιάζει κρητικούς παραδοσιακούς χορούς.

Τρίτη 30 Οκτωβρίου
17:45
Ο Σύλλογος Τερπνής Θεσσαλονίκης, παρουσιάζει χορούς από την περιοχή της Μακεδονίας.
Πρόεδρος: Γιάννης Νούλης.
Χοροδιδάσκαλος: Σωτήρης Καραμίντζιος
18:30
Ο Σύλλογος Κερκυραίων Θεσσαλονίκης, παρουσιάζει χορούς από τα Επτάνησα.
Πρόεδρος: Βίκτωρ Μεριανός
Χοροδιδάσκαλος: Βασίλης Αδαμόπουλος.
19:15
Ο Προοδευτικός Σύλλογος Αρετσούς και Δέρκων, παρουσιάζει χορούς από την περιοχή της Μικράς Ασίας.
Πρόεδρος: Δημοσθένης Σαρηγιάννης.
Χοροδιδάσκαλος: Σωτήρης Καραμίντζιος.
20:00
Ο Χορευτικός Όμιλος Δυτικής Θεσσαλονίκης “Το Σεργιάνι”, παρουσιάζει Κρητικούς και Λαϊκούς χορούς.
Πρόεδρος: Αγαθή Δερέ.
Χοροδιδάσκαλοι: Ασημίνα Σάρρου και Κατερίνα Καρατζά.
20:45
Ο Ποντιακός Σύλλογος Καλλιθέας Συκεών παρουσιάζει χορούς από Πόντο.
Πρόεδρος: Θόδωρος Κουνατίδης.
Χοροδιδάσκαλος: Δημήτρης Ζερζελίδης.

Τετάρτη 31 Οκτωβρίου

17:00
Ο Πολιτιστικός Εξωραϊστικός Σύλλογος η “Κηφισιά” παρουσιάζει χορούς από την περιοχή της Ικαρίας και της Νάξου.
Πρόεδρος: Περσεφόνη Τσαλίκη.
Χοροδιδάσκαλος: Καλυψώ Παπαδημητρίου.
17:40
Ο Πολιτιστικός Αθλητικός Σύλλογος εργαζομένων ΔΕΗ Θεσσαλονίκης, παρουσιάζει χορούς από την περιοχή της Βόρειας Θράκης.
Πρόεδρος: Στράτος Μανικάκης
Χοροδιδάσκαλος: Σωτήρης Καραμίντζιος
18:20
Ο Σύλλογος Αγίου Παύλου “Χορόσημο”, παρουσιάζει παραδοσιακούς χορούς από Δωδεκάνησα.
Πρόεδρος & Χοροδιδάσκαλος: Βαγγέλης Γιαννακάκης
19:00
Τα χορευτικά τμήματα Βαρβάρας Χαλκιδικής, παρουσιάζουν χορούς από την περιοχή της Μακεδονίας.
Πρόεδρος: Φρόσω Τριανταφύλλου.
Χοροδιδάσκαλος: Κώστας Βλαχοθεόδωρος.

Τα χορευτικά τμήματα Παλαιοχωρίου Χαλκιδικής, παρουσιάζουν χορούς από την περιοχή της Μακεδονίας.
Πρόεδρος: Τάνια Θεμελη.
Χοροδιδάσκαλος: Κώστας Βλαχοθεόδωρος.
20:00
Ο Πολιτιστικός Αθλητικός Σύλλογος Σταυρούπολης “Διόνυσος”, παρουσιάζει χορούς από τα νησιά του Αιγαίου και την περιοχή της Μικράς Ασίας.
Πρόεδρος: Χρηστάκος Ιωάννης
Χοροδιδάσκαλος: Ευαγγελία Καρακούτα

Ο Πολιτιστικός Σύλλογος Καρατάσιου, παρουσιάζει χορούς από Μακεδονία.
Πρόεδρος: Σάκης Λαζαρίδης.
Χοροδιδάσκαλος: Ευαγγελία Καρακούτα
21:00
Ο Σύλλογος Γρεβενιωτών Θεσσαλονίκης, παρουσιάζει χορούς από την περιοχή της Ηπείρου.
Πρόεδρος & χοροδιδάσκαλος: Σάκης Οικονόμου

Πέμπτη 1 Νοεμβρίου
17:45
Ο Πολιτιστικός Σύλλογος ”Επίκουρος” Πολίχνης Θεσσαλονίκης, παρουσιάζει παραδοσιακούς χορούς της περιοχής Νάξου.
Πρόεδρος: Ισαακίδου Μάρθα.
Χοροδιδάσκαλος: Οδυσσέας Κάκος
18:30
Ο Σύλλογος Αναγέννησης Αγίου Νεκταρίου Δενδροποτάμου, παρουσιάζει χορούς από τον Πόντο.
Πρόεδρος: Παναγιώτα Χατζή.
Χοροδιδάσκαλοι: Κωνσταντίνος Κετικίδης & Πολύδωρος Γιαννάκης.
19:15
Η Χορευτική Ακαδημία Πεύκων, παρουσιάζει παραδοσιακούς χορούς από την Κρήτη.
Πρόεδρος: Χρήστος Γερμανός.
Χοροδιδάσκαλος: Βαγγέλης Γιαννακάκης.
20:00
Ο Σύλλογος Σμυρναίων Μικρασιατών Ελευθερίου Κορδελιού, παρουσιάζει παραδοσιακούς χορούς από την Μικρά Ασία.
Πρόεδρος: Μαρία Δραγάτση.
Χοροδιδάσκαλος: Αλέξανδρος Πετσής.

Ο Λαογραφικός Σύλλογος Νέου Ρυσίου “Η Αρετσού”, παρουσιάζει παραδοσιακούς χορούς  της Κωνσταντινούπολης & της Μακεδονίας.
Πρόεδρος: Γιώργος Δημητριάδης.
Χοροδιδάσκαλος: Αλέξανδρος Πετσής.

Παρασκευή 2 Νοεμβρίου
17:00
Ο Σύλλογος Αγίας Βαρβάρας Ημαθίας, παρουσιάζει χορούς από τη Ανατολική Ρωμυλία.
Πρόεδρος: Γιώργος Καρέτας
Χοροδιδάσκαλος: Δημήτρης Γιαννόπουλος.

Ο Πολιτιστικός Σύλλογος Παλαιοχωρίου, Λιανοβεργείου Ημαθίας «Ο Φίλιππος» παρουσιάζει χορούς από το Ρουμλούκι.
Πρόεδρος: Κώστας Δαντίδης
Χοροδιδάσκαλος: Δημήτρης Γιαννόπουλος.
17:45
Το χορευτικό τμήμα του Συλλόγου Γονιμιωτών Θεσσαλονίκης παρουσιάζει χορούς από τα Πετρωτά της Θράκης.
Πρόεδρος: Εφη Δούκα.
Χοροδιδάσκαλος: Μάχη Βελώνη.
18:30
Το ΚΑΠΗ Πενταλόφου με πρόεδρο την Ιφιγένεια Μηλώση και ο Πολιτιστικός Εξωραϊστικός σύλλογος “Φιλάρετος” με πρόεδρο τον Κώστα Γιαχτσή, παρουσιάζουν παραδοσιακούς τοπικούς χορούς του Πενταλόφου.
Χοροδιδάσκαλος: Γιώργος Καρκάρης
19:15
Το χορευτικό τμήμα του Ιερού Ναού Αγίας Παρασκευής Μενεμένης, παρουσιάζει παραδοσιακούς χορούς από την περιοχή της Κρήτης και της Αριδαίας.
Υπεύθυνος τμημάτων: Πατέρας Άγγελος Παρίσσης.
20:00
Το Κρητικό τμήμα του Πολιτιστικού Συλλόγου Κατοίκων Νέας Πολιτείας Ευόσμου, παρουσιάζει κρητικούς  παραδοσιακούς χορούς.
Πρόεδρος: Ηλίας Ανάπαλης
Χοροδιδάσκαλοι: Νίκος Κατσιρντάκης & Μαρία Ταρπαντζή
20:45
Ο Σύλλογος Κρητών & Φίλων Ωραιοκάστρου “Ερωτόκριτος”, παρουσιάζει κρητικούς παραδοσιακούς χορούς.
Πρόεδρος: Εμμανουέλα Παπαδοπούλου.
Χοροδιδάσκαλοι: Νίκος Πατζατζής & Μαρία Ταρπαντζή.

Σάββατο 3 Νοεμβρίου
12:00
Ο Σύλλογος Κουριωτών Καλαμαριάς “Ταξιάρχης” παρουσιάζει χορούς από την περιοχή της Προποντίδας-Ερυθραίας.
Πρόεδρος: Δέσποινα Ζαμπέτογλου.
Χοροδιδάσκαλος: Γιάννης Ζέττας.
12:45
Το χορευτικό τμήμα από το Λαογραφικό Εργαστήρι Πολίχνης “Προμηθέας” παρουσιάζει χορούς από την περιοχή της Ηπείρου.
Πρόεδρος: Παναγιώτης Δρακόπουλος.
Χοροδιδάσκαλος: Γιάννης Ζέττας
13:30
Ο Μορφωτικός Πολιτιστικός Σύλλογος Κριθιάς παρουσιάζει χορούς της Θράκης.
Πρόεδρος: Σωτήρης Παμουτιτσής.
Χοροδιδάσκαλος: Γιάννης Ζέττας.
14:15
Ο Σύλλογος Σερραίων Κατοίκων Δήμου Θέρμης παρουσιάζει χορούς ντόπιων κατοίκων του νομού Σερρών.
Πρόεδρος: Παναγιώτης Μαλούδης
Χοροδιδάσκαλος: Γιάννης Ζέττας
15:00
Ο Χορευτικός Όμιλος Δυτικής Θεσσαλονίκης “Το Σεργιάνι” παρουσιάζει χορούς από την Θράκη.
Πρόεδρος: Αγαθή Δερέ.
Χοροδιδάσκαλος: Κωνσταντίνα Θεοδωράκου.
16:00
Ο Σύλλογος Αποδήμων Νικοκλειανών Θεσσαλονίκης, παρουσιάζει τοπικούς χορούς από Σέρρες.
Πρόεδρος: Μιχάλης Καραγκούνης.
Χοροδιδάσκαλος. Αθανασία Χατζηχαριστού.
17:00
Η Ομάδα Μελέτης και Διάδοσης του Μικρασιατικού Πολιτισμού “Ανατολής Ίχνη”, παρουσιάζει χορούς από όλη τη Μικρασιατική Χερσόνησο, τα δυτικά παράλια, την Καππαδοκία, τον Πόντο, την Προποντίδα και τη Λέσβο.
Πρόεδρος: Γιώργος Κατσούπης.
Χοροδιδασκαλος: Βασίλης Γιορανίδης.
17:45
Ο πολιτιστικός σύλλογος Άγιος Ιωάννης Θεολόγος Μετέωρων, παρουσιάζει χορούς από Ανατολική Ρωμυλία και τη Μακεδονία.
Πρόεδρος: Νικολέτα Δέλιου.
Χοροδιδάσκαλος: Γιώργος Πολακτσίδης.
18:30
Ο Λαογραφικός Σύλλογος Ευόσμου “Το Γαϊτάνι”, παρουσιάζει παραδοσιακούς χορούς της Θεσσαλίας και Μακεδονίας.
Πρόεδρος: Εφη Μπουϊκίδου.
Χοροδιδάσκαλος: Γιώργος Πολακτσίδης.
19:15
Το Παραδοσιακό χορευτικό Συγκρότημα Δημοτικής Ενότητας Νέας Μαδύτου και ο Πολιτιστικός Σύλλογος “Ένωση Ασκού”, παρουσιάζουν χορούς & τραγούδια της Κωνσταντινούπολης.
Πρόεδρος: Μαρία Γκουτζουβελίδου.
Χοροδιδάσκαλος: Δημήτρης Βουβάκης
20:00
Ο Σύλλογος Κρητών & Φίλων Γιαννιτσών “Μινωίτες”, παρουσιάζει κρητικούς χορούς.
Πρόεδρος: Σταύρος Αυγερινός.
Χοροδιδάσκαλος: Νίκος Κατσιρντάκης.
20:45
Ο Μορφωτικός Πολιτιστικός Σύλλογος κατοίκων Ηλιούπολης, παρουσιάζει χορούς από τη Θεσσαλία.
Πρόεδρος: Αθανάσιος Μέρμηγκας.
Χοροδιδάσκαλος: Σάκης Παληογιάννης.

Κυριακή 4 Νοεμβρίου
11:00
Ο Λαογραφικός Όμιλος Παπάφη Θεσσαλονίκης παρουσιάζει παραδοσιακούς χορούς της Μακεδονίας.
Πρόεδρος: Γιάννης Παπαδόπουλος.
Χοροδιδάσκαλος: Δημήτρης Βουβάκης.
12:00
Το παιδικό χορευτικό της Ενορίας του Ι. Ν. Αγίων Κυρίλλου & Μεθοδίου Ευόσμου παρουσιάζει χορούς από Θεσσαλονίκη.
Χοροδιδάσκαλος: Γιώργος Μαστορόπουλος.

Ο Πολιτιστικός Σύλλογος “Πήγασος” Δυτικής Θεσσαλονίκης παρουσιάζει χορούς από τον Πόντο και την Μακεδονία.
Πρόεδρος & χοροδιδάσκαλος: Γιώργος Μαστορόπουλος.
Χοροδιδάσκαλος Ποντιακού τμήματος: Κωνσταντίνος Κετικίδης.
13:00
Ο Πολιτιστικός Σύλλογος Ένωση Ποντίων Ωραιοκάστρου & Φίλων παρουσιάζει παραδοσιακούς χορούς του Πόντου.
Πρόεδρος: Ηρακλής Τσακαλίδης.
Χοροδιδάσκαλος: Δημήτρης Ζερζελίδης.
14:00
Ο Πολιτιστικός Σύλλογος κατοίκων Κάτω Ηλιούπολης Ευόσμου “Αναγέννηση” παρουσιάζει χορούς από τη Θράκη.
Πρόεδρος: Στέλιος Καρούτσος.
Χοροδιδάσκαλος: Οδυσσέας Κάκος.
15:30
Ο Πολιτιστικός Σύλλογος Ελατοχωριτών Θεσσαλονίκης “Η Σκουτέρνα” παρουσιάζει χορούς από την Ήπειρο.
Πρόεδρος: Ευγενία Καπανίκη.
Χοροδιδάσκαλος: Σωτήρης Σωτηριάδης.
16:50
Η Ένωση Ιμβριωτών Μακεδονίας Θράκης παρουσιάζει παραδοσιακούς χορούς από την  Ίμβρο.
Πρόεδρος: Παύλος Σταματίδης.
Χοροδιδάσκαλος: Βασίλης Αδαμόπουλος.
17:30
Ο σύλλογος Χορού Μονοπάτια παρουσιάζει χορούς από την Μικρά Ασία.
Πρόεδρος: Ιωάννης Πετρίδης.
Χοροδιδάσκαλος: Βαρβάρα Πίκουλα.
18:00
Το χορευτικό τμήμα του συλλόγου Μορφωτική Πολιτιστική Κίνηση Νέων Μελισσοχωρίου παρουσιάζει χορούς από την Μακεδονία.
Πρόεδρος: Βασίλης Δημητριάδης.
Χοροδιδάσκαλος: Βαρβάρα Πίκουλα.
18:45
Ο Πολιτιστικός Σύλλογος Πενταλόφου παρουσιάζει παραδοσιακούς χορούς από τη  Μακεδονία (Πεντάλοφο).
Πρόεδρος: Κλείτος Πετρίδης.
Χοροδιδάσκαλος: Γιώργος Καψάλης.
19:30
Ο Πολιτιστικός Σύλλογος Κατοίκων Ευόσμου “Κύριλλος & Μεθόδιος” παρουσιάζει χορούς από την Ανατολική Ρωμυλία (Μαύρη θάλασσα) και την Μικρά Ασία.
Πρόεδρος: Ελένη Δαμιανοπούλου.
Χοροδιδάσκαλος: Μάχη Βελώνη.
20:20
Το Εργαστήρι Κρητικής Παράδοσης & Πολιτισμού Πιερίας “Το Ξαθέρι” παρουσιάζει χορούς από την Κρήτη.
Πρόεδρος: Σίσσυ Ζερβουδάκη.
Χοροδιδάσκαλος: Κωνσταντίνος Αγγελιδάκης.
20:50
Η Παγκρήτια Αδελφότητα Μακεδονίας παρουσιάζει Κρητικούς παραδοσιακούς χορούς.
Πρόεδρος: Πέτρος Ι. Πετρακάκης.
Χοροδιδάσκαλος: Κωνσταντίνος Αγγελιδάκης.

Διοργανωτής έκθεσης: Νεκτάριος Σερμάκης. Κινητό τηλέφωνο: 6932430433
Υπεύθυνοι πολιτιστικών εκδηλώσεων: Νίκη Ντούλα, σε συνεργασία με τον Νίκο Αλβανούδη.
Τμήμα οργάνωσης και πληροφορίες: Νίκος Βαρδάκης.
Την υγειονομική κάλυψη όλων των εκδηλώσεων και όλης της έκθεσης έχει αναλάβει ο Ελληνικός Ερυθρός Σταυρός.

9 ημέρες η καρδιά των τοπικών προϊόντων θα χτυπά δυνατά στη Θεσσαλονίκη!
Ένα ταξίδι γεύσης, μουσικής, χορού και πολιτισμού!

Αναλυτικές πληροφορίες για την Έκθεση μπορείτε να βρείτε στην ιστοσελίδα www.pagritiaekthesi.gr ή επικοινωνώντας στα τηλέφωνα 2810213318 και 6932430433.